İbrahim Semercioğlu vefat etti...

 

İbrahim beyi 1995 yılında tanıdık. Bir şekilde Derneğimizi duymuş. Telefonla görüştükten sonra geldi, tanıştık. Kendisi Dış Ticaret Müsteşarlığından emekli olmuş, vaktiyle, Bağdat'ta ve Adisababa'da ticaret ateşeliği yapmış bir bey. Sigortanın ekonomik ve toplumsal onemini çok iyi biliyor, ancak Türkiye'de ciddi bir sigortacılık eğitimi olmadığını tesadüfen öğrenmiş ve bu sorunu çözmeyi kendisine mesele edinmiş. Yaptığı araştırma sırasında da GESİDi duymuş. Biz de zaten amaçlarımız gereği, sigortacılık eğitiminin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için kendi çapımızda uğraş veriyoruz. Birbirimizden güç alarak birlikte mücadele etmeye karar verdik. İbrahim bey, devlet mekanizmasını ve memurların mentalitesini çok iyi biliyor. Başladık mektuplar yazmaya. 1 yıl içinde Üniversitelere, YOK'e, MEB'na, TBMM'ne, Bakanlar Kuruluna, Hazineye onlarca mektup yazdık, hep bir vesile ile bir önceki mektubumuzu referans göstererek ve dağıtımda tüm adresleri belirterek. Böylece kurumları bir şekilde sorumluluk almaya ve cevap vermeye mecbur bırakıyorduk. Yazdımız mektuplar da en az 10 sayfa tutuyor ekinde ABD ve İngiltere üniversitelerinin sigortacılık mufredat programları filan bulunuyordu. Bir süre sonra, Halk Re'nin bahçesinde bir toplantı yaptık. Üniversitelerden, şirketlerden, Birlikten katılımla. Burada amacımız, ihtiyaçlar, yapılabilecekler tartışıldı. Sonunda Marmara Üniv. 4 yıllık bir Sigortacılık bölümü, Hacettepe Üniversitesi de Aktüerya bölümü açacağını ilan ederek kurtuldu. Diğer üniversiteleri bir süre daha mektupla tacize(!) devam ettik. Bu çabaları ve başarılı sonuç üzerine Sigorta Dünyası Dergisi kendisini bir "Sigorta Sever" diye ilan etti ve şimdi tarihini hatırlamıyorum bir sayısında da İbrahim beyin portresi yayınlandı. Biz de GESID Bültenlerinden birinde kendisini ve yaptıklarını konu ederek, teşekkür etmiştik.

Daha sonraki yıllarda İbrahim beyle irtibatı kaybetmedik. Görüşmelerimizi sürdürdük. Sigortacılıktan sonra İbrahim bey, uğraş olarak Trafik konusunu ele almıştı. Trafik kazaları vahşi bir hal almıştı. Herkes canavarla(!) mücadele ediyordu ama ortada bilimsel çalışma yürütecek bir kurum yoktu. Trafik Mühendisliği diye bir bilim dalı bilmiyorduk. İşte İbrahim bey şimdi bunun mücadelesini veriyor bu isimle bir bölüm açılsın diye ilgili kurumlara Üniversitelere aynı taktikle mektup bombardımanı yapıyordu. Ancak, bu sefer, yanımda GESİD gibi bir partnerim yok diye yakınıyordu.

İbrahim Bey, görevlerini, üzerine aldığı işleri ciddiyetle ve inançla yapan, amaca ulaşmadan işten vazgeçmeyen, araştırmacı, sabırlı ve inatçı bir insandı. Rahatsızlığının ilerlediği son yıllarda telefonla aradığımda bile, yaptığı yeni girişimlerden yazdığı mektuplardan bahsediyordu. İbrahim Bey, yaptıklarıyla, Sigortacılığın geleceğine çok büyük katkıda ve iyilikte bulunmuştur. Kendisini ve yaptıklarını unutmamalıyız.

Bu vesile ile İbrahim Semercioğlu'nu sevgi, saygı, özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: