Sorumluluk Sigortaları

TÜRK SİGORTA ENSTİTÜSÜ VAKFI (TSEV) tarafından düzenlenen “SORUMLULUK SİGORTALARI“ konulu Panel 9 Haziran 2005 günü T.S.R.Ş.B. Konferans Salonunda yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan, Türk Sigorta Enstitüsü Müdürü Ergin Gediz, sorumluluk sigortalarının önemine değinerek, bu konuda sektörde daha önce yapılan etkinlikleri örnek gösterdi ve konunun özelliği ve önemi dolayısıyla önümüzdeki dönemde daha çok konferans yapılması, tartışma ortamı yaratılması gerektiğini dile getirdi.

Ergin Gediz’in yönetiminde devam eden Panelde ilk konuşmayı Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdür Vekili. Dr. Ahmet Genç yaptı. Dr. Genç konuşmasında, Sorumluluk Sigortaları mevzuatının hazırlanma sürecini anlattıktan sonra bu konuda yapılanları ve yapılması planlananları da dinleyicilere aktardı.

Panelin yabancı konuşmacıları olan ve Allianz Reasürans Şirketinden gelen Senior Underwriter Av. Giuseppina Lanini-Phillips ile Hasar Uzmanı Av. Eva Stolz dönüşümlü olarak birlikte sundukları "AB ‘nde Genişleme ve Genişlemenin Sigorta Sektörüne Etkisi" konulu konuşmalarında, Sorumluluk sigortaları konusunda A.B. ilk üye ülkeleri ile daha sonra katılan 10 üye ülkedeki uygulamaları karşılaştırmalı olarak anlattılar. A.B. direktiflerinde yer alan kriterleri ve muhtemel değişiklikleri dile getirdiler.

Panelin son konuşmacısı Sigorta Hukuku Türk Derneği Başkanı Prof. Dr. Samim Ünan’ dı. Prof. Ünan, konuşmasında "Sorumluluk“ kavramının detylı bir açıklamasını yaptıktan sonra, Türk mevzuatında sorumluluğun yeri ve sigorta uygulamasında yaşanan aksaklıkları dile getirdi. Prof. Ünan konuşmasını yeni T.T.K. taslağı ile Genel Şartlar Taslağındaki eksik ve hatalara dikkat çekerek son verdi.

Seçkin bir dinleyici topluluğunun ilgi ile izlediği Panel, soru-cevap kısmının ardından bir koktely ile sona erdi.

Panelde sunulan konuşmalara aşağıdaki bağlantıları tıklayarak ulaşabilirsiniz.

AB’ nde Genişleme ve Genişlemenin Sigorta Sektörüne Etkisi                        G.Lanini - E.Stolz                         

EU Enlargement ‘ Impact on the Insurance Industry                                           G.Lanini -E.Stolz                          

Türk Hukuk Sisteminde Sorumluluk Sigortaları                                                    Prof. S. Ünan                                  

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: