Sigorta Şirketleri Kapış Kapış Gidiyor

Sigorta sektörü yabancı evliliklerde 2007 yılında hızlı gidiyor. Ray Sigorta'nın ardından dün de Garanti Bankası, Garanti Sigorta'nın yüzde 80 hissesini 365 milyon euroya, Garanti Emeklilik'in de yüzde 15 hissesini 100 milyon euroya Hollandalı Eureko'ya satmak üzere anlaştı. Eureko, ayrıca Garanti Emeklilik'de yüzde 35 alım hakkına da sahip olacak. Ak Emeklilik ile Aviva Hayat ve Emeklilik de birleşerek yeni bir hayat ve bireysel emeklilik şirketi kuracak...

 

Yabancı sermaye bankacılık sektöründen sonra rotasını sigortacılık sektörüne çevirdi. Geçen yıl Başak Sigorta-Başak Emeklilik, İhlas Sigorta, İsviçre Sigorta ve Şeker Sigorta'nın yabancı sermayeli şirketler tarafından satın alınmasının ardından bu yılın ilk 3 ayında 4 sigorta şirketi daha yabancılarla masaya oturmuş olacak. Böylece yabancı şirketlerin Türk sigorta sektöründe prim üretimindeki payı yüzde 61'den yüzde 68'e yükselecek.

12 ŞİRKETTEN TEKLİF

Garanti Sigorta ve Garanti Emeklik'teki ortaklık anlaşmalarına ilişkin AKŞAM'a açıklamalarda bulunan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, kendilerine gelen 12 teklif arasından 6 firmanın finale kaldığını belirterek,

"Görüşmelerimiz yaklaşık iki ay sürdü. Eureko da çok müşteri odaklı bir hizmet anlayışı var. İleri teknoloji kullanıyor. Çok kaliteli ürünleri var. Sinerjilerimiz uyuştu" dedi.

Özen, bu satışın Garanti'nin sigortacılıktan çıktığı şeklinde yorumlanmaması gerektiğini, yüzde 20 hissenin Garanti'de kalacağını belirterek şunları söyledi: "Biz sigorta ürünlerini banka şubelerimizden satmaya devam edeceğiz. Bu şekilde kazandığımız paradan çok daha fazla kâr edebileceğimizi düşünüyoruz. İşin dağıtım tarafında yer alacağız. Banka sigortacılığında bankamız bir numaradır. Eureko da Hollanda'da bu alanda bir numaradır."

SİGORTACILIĞI BÜYÜTEMEDİK

Ergun Özen, hisse satışlarından gelecek paranın bankanın organik büyümesinde kullanılacağını vurguladı. Yerli sermayedarın sektörden çekilmesi konusunda ise herhangi bir endişesinin olmadığını ifade eden Özen, şöyle devam etti: "Biz maalesef sektör olarak Türkiye'de yeterince bu işi büyütemedik. Tüketiciye rekabetçi fiyat ve ürün sunamadık. Kaliteli ürünler ve know-how transferine ihtiyacımız var. Böyle ortaklıkları doğru görüyorum. Öteki tarafta bireysel emekliliği banka olarak kendimize yakın görüyoruz. Bu yüzden sadece yüzde 15'ini sattık. En kötü ihtimalle eşit ortak olacağız."

BES'DE İLK BİRLEŞME

Sabancı Holding iştiraklerinden Aksigorta'nın yüzde 99,4'üne sahip olduğu Ak Emeklilik AŞ'nin, İngiliz sigorta şirketi Aviva'nın Türkiye'deki Aviva Hayat ve Emeklilik şirketi ile birleşerek yeni bir hayat ve bireysel emeklilik şirketi oluşturulmasına yönelik mutabakat protokolü imzalandı. Birleşik şirket, yaklaşık 700 milyon YTL'lik fon büyüklüğü ve yüzde 25'lik pazar payı ile bireysel emeklilik sektöründe birinci olurken, hayat sigortasında da ikinci sıraya yerleşecek.

KİMLER EVLENDİ

Başak Sigorta: Yüzde 57 hissesi Fransız Groupama'ya 268 milyon dolara satıldı.
İhlas Sigorta: Yüzde 88 hissesi Alman HDI İnternational'a 16.8 milyon dolara satıldı.
İsviçre Sigorta: Yüzde 75 hissesi Alman Ergo'ya satıldı.
Global Hayat Sigorta: Denizbank'ın ana hissedarı Belçikalı Dexia çoğunluk hissesini 2.7 milyon YTL'ye aldı.
Şeker Sigorta: Amerikalı Liberty Mutual Group'a 59.6 milyon dolara satıldı.
Ray Sigorta: Yüzde 58.2 hissesi, 81.48 milyon dolara Avusturyalı TBIH'a satıldı.


HEDEF İLK 5'E GİRMEK

Eureko Yönetim Kurulu Üyesi Gerard van Olphen, Türkiye'nin ekonomisi, dinamik ve genç nüfusu ile sigortacılık açısından çok cazip fırsatlar sunduğunu belirterek pazarda ilk 5'i hedeflediklerini aktardı. Olphen, Garanti Sigorta'nın kurum ismini Eureko Sigorta olarak değiştirmeyi düşündüklerini söyledi.

Akın Kozanoğlu: Ortaklık 2+2=5

Sabancı Holding Finansal Hizmetler Grup Başkanı Akın Kozanoğlu, yaklaşık 5 aydır süren Ak Emeklilik ile ilgili stratejik ortak arayışlarının Aviva ile sonuçlanmasının kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirerek, Aviva'nın Türkiye operasyonlarının Ak Emeklilik operasyonuyla birleştiğinde Türkiye'nin lider hayat ve emeklilik şirketinin ortaya çıktığını vurguladı. Kozanoğlu, "Sabancı Grubu'nun değer yaratma felsefesine tam uyan bu ortaklığın, 2+2=5 formülüyle açıklanabileceğini düşünüyorum. Meydana gelecek şirket, Aviva'nın uluslararası tecrübelerinden, Sabancı'nın da Türkiye'deki bilgi birikimi ve marka gücünden faydalanacaktır" görüşünü aktardı. Aviva Avrupa Başkanı Tidjane Thiam ise bu birleşmenin cazip büyüme fırsatları getireceğini kaydetti. Thiam, "Aviva ve Ak Emeklilik birlikteliğinden pazarda benzeri olmayan çoklu-dağıtım yeteneklerine sahip bir lider ortaya çıkacaktır. Aviva, uluslararası banka sigortacılığı yeteneklerini de ortaya koyacaktır" diye konuştu.

Kaynak : Akşam Gazetesi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: